Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu (więcej informacji).
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Rozumiem, nie pokazuj więcej tego komunikatu.

szukaj

AKTUALNOŚCI

Jubileusz 15-lecia Podlaskiej Okręgowej Izby Architektów RP

Uroczysty jubileusz 15-lecia istnienia Podlaskiej Okręgowej Izby Architektów RP, w obecności setek gości, głównie architektów, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, uczelni, instytucji i firm odbył się w dniu 17 września 2017 roku w budynku Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

- PDOIA jest członkiem Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Nadrzędnym celem statutowym Izb jest ochrona ładu przestrzeni publicznej, poprzez sprawowanie nadzoru nad należytym wykonywaniem zawodu oraz przestrzeganiem zasad etyki zawodowej przez wszystkich członków. Architektom powierzono wielką, podniosłą rolę kształtowania przestrzeni. Włożone w wasze ręce talenty, wyobraźnia i inne umiejętności sprawiają, że żyjemy w świecie pięknych obiektów, które zostaną na przyszłe pokolenia.

Po takim wprowadzeniu przez Magdalenę Gołaszewską, prowadzącą uroczystość głos zabrała Barbara Sarna, przewodnicząca Rady PDOIA. Jako gospodarz gali, powitała wszystkich dziękując za liczne przybycie.

– Mikrofon nie jest moim narzędziem pracy, znacznie lepiej czuję się z ołówkiem – zaczęła humorystycznie. – Chcę dziś skrótowo podzielić się z Wami własnymi przemyśleniami. Moim marzeniem jest, by Izba była dla architektów oparciem – miejscem, gdzie mogą się spotkać w celach zawodowych, szczególnie w momentach, kiedy potrzebują wsparcia. Ale, też aby integrowała środowisko. Dlatego jak zawsze, serdecznie zapraszam wszystkich do współpracy.

Następnie kolejno na scenę wstępowali zaproszeni goście składając gratulacje i życzenia oraz przekazując okolicznościowe grawertony i upominki, bo przecież „podarki jednają ludzi”.  
Zaczął Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

– Jesteście reprezentacją talentów – ocenił. – Dość obca jest mi zazdrość, ale jak patrzę na wasze piękne rysunki, to pewna nutka tego uczucia się we mnie odzywa. Mi Pan takich talentów nie dał. Wasz zawód jest rzadkim połączeniem artyzmu z praktyką.

Prezydent naszego miasta nawiązał też do początku swojej prezydentury, która zaczęła się 11 lat temu.

– Można powiedzieć, że na moich oczach rośliście – ciągnął z sympatią. – Dziś mamy święto, ale muszę powiedzieć, że nasza wieloletnia współpraca czasami różnie się układała. Bardzo chcę, aby tych spraw drażliwych było jak najmniej.

Zapewnił, że stara się reagować szczególnie w przypadkach, gdy wina leży po stronie urzędników i jako przykład podał sytuację przesunięcia urzędniczki z odpowiedniego departamentu za złe wywiązanie się ze swoich obowiązków na kilkumiesięczne kserowanie dokumentów. Co zostało przyjęte, rzecz jasna z aplauzem.

– Zostaje po was wiele pięknych obiektów i oby takie nadal powstawały. Życzę kolejnych wspaniałych jubileuszy i dobrej współpracy między sobą i wszystkimi instytucjami. Niech kolejne lata przynoszą Wam coraz więcej satysfakcji, a nam – piękna w mieście – mówił Tadeusz Truskolaski.

Przewodniczący Rady POIIB, Wojciech Kamiński swoje wystąpienie rozpoczął osobistą dygresją, również wywołując uśmiechy na sali.

– Basiu, szykujesz się już do wyborów? – pytał niby poza mikrofonem. – Nam obojgu mija bowiem pierwsza wspólna kadencja na stanowiskach przewodniczących Izb.

I nie przestając rozbawiać zebranych kontynuował:

– Szczerze powiem, że jako inżynier elektryk, zawsze myślałem i dalej tak myślę, że zawód architekta jest... dziwny. Jesteście artystami, coś sobie wymyślicie, a potem inżynier skrobie się po głowie, jak to zrealizować w praktyce.

Wracając do powagi sytuacji, szef bratniej Izby inżynierów budownictwa składając gratulacje na ręce przewodniczącej PDOIA pani Barbary Sarny, gorąco dziękował wszystkim architektom za lata wspólnej pracy na rzecz budownictwa i oznaki branżowej przyjaźni oraz  wspólną realizację wielu obiektów.

Rada PDOIA, doceniając zaangażowanie w pracę na rzecz samorządu zawodowego architektów, postanowiła przyznać srebrne odznaki honorowe PDOIA RP. Wyróżnienia z rąk przewodniczącej Barbary Sarny oraz Zbigniewa Glińskiego, pierwszego przewodniczącego naszej Izby, otrzymali:

Anna Maria Lebiedzińska-Łuksza,
Małgorzata Maksimowicz,
Grzegorz Borowski,
Tomasz Walczak,
Marek Zalewski.

Po części oficjalnej, w trakcie której wypowiedziano mnóstwo miłych i ciepłych słów życząc owocnej, spokojnej i przede wszystkim docenianej pracy z przełożeniem na satysfakcję zawodową i finansową, goście wysłuchali wykładu prof. Małgorzaty Dolistowskiej. Pani profesor, na co dzień wykładowca Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, podczas wystąpienia jubileuszowego podzieliła się spostrzeżeniami na temat architektury jako zapisu tożsamości miejsca.

Po ciekawym i skłaniającym do refleksji wykładzie przyszedł czas na zaplanowaną główną atrakcje wieczoru. Na widzów czekał spektakl „Mayday”, zagrany przez aktorów Teatru Dramatycznego, który zabrał publiczność w świat komedii i farsy.

Elementem kulminacyjnym wzniosłego obchodu 15-lecia istnienia Podlaskiej Okręgowej Izby Architektów RP był uroczysty bankiet w foyer teatru. Tam, podziwiać można było towarzyszącą spotkaniu wystawę, ukazującą dokonania podlaskich architektów. Podnoszone kuluarowe dywagacje w następstwie jubileuszowego wydarzenia trwały do późnych godzin wieczornych.
Wszyscy uczestniczący w jubileuszu członkowie PDOIA RP otrzymali pamiątkowy "rocznicowy" upominek.

Serdecznie dziękujemy przybyłym gościom oraz koleżankom i kolegom architektom za wspólne uczestnictwo w tym ważnym dla naszego środowiska wydarzeniu.

/ tekst na podstawie artykułu Barbary Klem /


Zapisz Zapisz

data publikacji: 2017-10-16 11:23:24