Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu (więcej informacji).
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Rozumiem, nie pokazuj więcej tego komunikatu.

AKTUALNOŚCI

Konkurs o Nagrodę im. Macieja Nowickiego

XIII edycja konkursu o Nagrodę im. Macieja Nowickiego

oraz Forum Architektury na Targach Budma 2019


TEMAT: „Ekologia, zrównoważony rozwój, innowacyjność. Wyzwania architektury w XXI wieku”
 
Wydawca miesięcznika „Architektura & Biznes” zaprasza do wzięcia udziału w XIII edycji konkursu im. Macieja Nowickiego. termin nadsyłania prac: 5 lutego br.
Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 14 lutego br. podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA 2019 w Poznaniu.

CEL KONKURSU: promocja innowacyjnych rozwiązań w architekturze polskiej i premiowanie dokonań architektów, których dzieła mają istotny wkład w kształtowanie rodzimej kultury architektonicznej.
 
Konkurs organizowany w ramach wydarzenia:
FORUM ARCHITEKTURY „Ekologia, zrównoważony rozwój, innowacyjność. Wyzwania architektury w XXI wieku” -DEBATA z udziałem najciekawszych polskich architektów.
Marcin Kościuch – architekt w pracowni Ultra Architects, laureat nagrody „Europe Under 40” przyznawanej przez The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies oraz The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design najlepszym europejskim architektom przed „czterdziestką”, Zbigniew Maćków – architekt, właściciel Pracowni Projektowej Maćków, jego prace były wielokrotnie nominowane do nagród i nagradzane w konkursach polskich i zagranicznych. Otrzymał m.in.nagrodę SARP za budynek roku oraz trzykrotnie nagrodę w plebiscycie „Piękny Wrocław”. Jakub Szczęsny - pracownia SZCZ oraz grupa projektowa CENTRALA. Zdobywca wielu nagród w konkursach architektonicznych,  jego projekt, Dom Kereta, został włączony do stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jork. Robert Konieczny - KWK Promes. Pierwszy polski architekt, którego projekt otrzymał tytuł Najlepszego Budynku Świata 2016 w międzynarodowym konkursie World Architecture Festival oraz pierwszą nagrodę i tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Europy w konkursie European Prize for Urban Public Space przyznawanym przez Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB).

Wyzwania, jakie stoją przed architekturą w XXI wieku, to więcej niż tylko podążanie za nowinkami technologicznymi, modną estetyką czy budynkami–ikonami. W obliczu przemian demograficznych, społeczno–ekonomicznych, kulturowych, w wyniku zagrożeń ekologicznych wynikających z nieograniczonej eksploatacji zasobów naturalnych planety i inflacji wartości stajemy w sytuacji, kiedy uprawianie zawodu architekta obciążone jest wyjątkową odpowiedzialnością. Dzisiaj najciekawsze dyskusje toczą się wokół tego, czym jest zrównoważony rozwój w praktyce, w kontekście architektury czy debaty o środowisku zurbanizowanym, a także na czym polega innowacyjność. Chodzi przecież o nasze wspólne dobro, czyli przestrzeń dookoła — do życia, pracy, spędzania wolnego czasu. Odpowiedzialność architekta wykracza więc poza to, co wynika z samej architektury, i rozciąga się też na odpowiedzialność za środowisko naturalne. Taka strategia nabiera coraz większego znaczenia w praktyce architektoniczno-urbanistycznej. Nie jest dodatkiem do projektowania, ale jej sensem. Oczywiście wtedy, kiedy architektura ma misję tworzenia świata lepszym, ciekawszym, wartościowszym.

Składane do udziału w konkursie prace reprezentować muszą innowacyjne i nowatorskie propozycje architektonicznych obiektów mieszkalnych, jak i budynków użyteczności publicznej.

Do udziału w konkursie zaproszeni są:
— studenci i absolwenci Wydziałów Architektury
— architekci, architekci wnętrz, architekci krajobrazu, dizajnerzy

Termin przyjmowania prac: 05.02.2019 roku, godz. 15.00.

WYNIKI: Ogłoszenie wyników odbędzie się podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA, Poznań, 14 lutego 2019 r.

NAGRODY:
Nagrody przyznawane będą autorom za koncepcję (myśl) architektoniczną noszącą cechy rozwiązania wybitnie innowacyjnego. Innowacyjność prac rozumiana będzie jako nowatorstwo rozwiązań stanowiące o wyjątkowości pracy i jej wysokiej jakości. Prace będą oceniane w kategoriach: estetycznej, materiałowej, technologicznej i funkcjonalnej.

Nagroda główna: 3000 zł + roczna prenumerata miesięcznika Architektura & Biznes
Wyróżnienie: półroczna prenumerata miesięcznika Architektura & Biznes

Prace będą oceniane przez jury wyłonione przez redakcję miesięcznika Architektura & Biznes.
Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany składu jury. 


Serdecznie zapraszamy!

 

data publikacji: 2019-01-18 11:18:40