Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu (więcej informacji).
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Rozumiem, nie pokazuj więcej tego komunikatu.

szukaj

AKTUALNOŚCI

Zmarł Antoni Oleksicki - były konserwator zabytków

Z przykrością przekazujemy wiadomość o śmierci Antoniego Oleksickiego, konserwatora zabytków, historyka, byłego pracownika Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Białymstoku.

Pogrzeb odbędzie się w najbliższy piątek 27.11.2020r. w Białymstoku. Rozpocznie się o godz. 13.00 Mszą Św. w kościele pw. Świętej Rodziny przy ul.Ogrodowej 2a. Po Mszy urna z prochami zostanie odprowadzona na Cmentarz Miejski zlokalizowanym przy ul. W.Wysockiego 63 w Białymstoku.

Antoni Oleksicki kochał zabytki i to właśnie im poświęcił całe swoje zawodowe życie. Był absolwentem historii (Uniwersytet Warszawski, studia magisterskie) i urbanistyki (Politechnika Warszawska, studia podyplomowe). Za pracę magisterską pt. „Rozwój przestrzenny Miasta Białegostoku do r. 1863”otrzymał prestiżową nagrodę im. Herbsta i drugą nagrodę w konkursie Ministra Kultury i Sztuki na najlepszą pracę nt. ochrony zabytków. W latach 1988-2001 r. piastował urząd - najpierw Białostockiego, a po reformie administracyjnej Podlaskiego - Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jest autorem 4-tomowego „Studium historyczno-urbanistycznego Białegostoku”, które na wiele dekad wytyczyło konserwatorskie zalecenia rozwoju miasta. Jest również autorem licznych artykułów o tematyce konserwatorskiej i historycznej, publikowanych przede wszystkim w „Biuletynie Konserwatorskim Województwa Podlaskiego”, który powstał z jego inicjatywy.

W latach 2002-2003 był pracownikiem Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Białymstoku (obecnie Pracownia Terenowa NID w Białymstoku).
Ostatnie lata życia zawodowego spędził w Warszawie, pracując w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz jako zastępca Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Antoni Oleksicki oprócz zabytków uwielbiał jeździć na rowerze i pasjonował się fotografią. Zmarł nagle, późnym wieczorem w niedzielę 15 listopada, w wieku 70 lat.

Jego odejście jest dla nas niepowetowaną stratą.
Wyrazy głębokiego współczucia składają członkowie Rady PDOIA.


fot. udostępniona ze zbiorów rodzinnych
Tekst na podstawie informacji rodziny oraz strony Narodowego Instytutu Dziedzictwa


data publikacji: 2020-11-24 11:12:39