okienko POPUP

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu (więcej informacji).
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Rozumiem, nie pokazuj więcej tego komunikatu.

AKTUALNOŚCI

Słowo stało się ciałem, a skała teologią. Teoretyczne i praktyczne podstawy projektowania kościołów - relacja z wykładu


Współorganizatorzy wydarzenia: Tatiana Misijuk – dziekan Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej i (od lewej): Bartosz Czarnecki – prezes białostockiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich, ksiądz Aleksander Jacyniak, ks. Radosław Kimsza prof. PB - adiunkt na Wydziale Architektury PB ks. Giuseppe Midili z Papieskiego Instytutu Liturgicznego Św. Anzelma (Anselmianum) w Rzymie oraz  Marcin Marczak, przewodniczący Okręgowej Rady Podlaskiej OIA RP


Podstawy projektowania kościołów
„Słowo stało się ciałem, kamień stał się teologią. Teoretyczne zasady i praktyka projektowania kościoła” - to temat otwartego wykładu, który odbył się 27 marca na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Współorganizatorem spotkania była Podlaska Okręgowa Izba Architektów RP, a nietuzinkowym wykładowcą - ksiądz prof. Giuseppe Midili z Papieskiego Instytutu Liturgicznego Św. Anzelma (Anselmianum) w Rzymie.
Wykład odbył się dzięki współpracy Papieskiego Instytutu i Politechniki Białostockiej. Autorem pomysłu zaproszenia Giuseppe Midiliego do Białegostoku jest ks. dr hab. Radosław Kimsza prof. PB, adiunkt na Wydziale Architektury PB i jednocześnie wykładowca Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku. Profesor Kimsza prowadzi współpracę dydaktyczną z Instytutem Liturgicznym, w ramach której spotyka się m.in. z ks. Giuseppe. Pomysł poparł Wydział Architektury, białostocki Oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich i – oczywiście – samorząd zawodowy podlaskich architektów. Aula na uczelni z trudem pomieściła słuchaczy, choć... Trochę żałujemy, że z cennych informacji skorzystało - naszym zdaniem - zbyt mało „zawodowo czynnych” architektów.
- Zostaliśmy zaproszeni do współorganizacji wykładu, poświęconego architekturze sakralnej, z czego oczywiście skorzystaliśmy w myśl zasady, która przyświeca mi od początku kadencji, czyli: wszędzie, gdzie się pojawia architektura, chcemy - jako Izba - zaznaczyć swoją obecność – mówi Marcin Marczak, przewodniczący Okręgowej Rady Podlaskiej OIA RP. - Przed nami wykład wybitnego profesora, który zaszczycił nas swoją obecnością. Moim zdaniem, na temat architektury sakralnej mamy mało informacji. Jak należy projektować obiekty sakralne? Jak podejść do bardzo wrażliwego tematu jakim jest wiara i sacrum? Mam nadzieję, że podstawy, które profesor nam przedstawi, zainspirują wiele osób i pomogą nam w przyszłości przy zleceniach związanych z architekturą sakralną.


Gości na Wydziale Architektury powitała Tatiana Misijuk, dziekan Wydziału


Gości na Wydziale Architektury powitała Tatiana Misijuk, dziekan Wydziału:
- Bardzo się cieszymy z tego spotkania – mówiła. - Architektura i sztuka dla liturgii, a także sztuka sakralna są to przestrzenie, w których działamy jako nauczyciele prowadzący badania naukowe. Jest to jednocześnie temat z programu studiów. Zainteresuje on więc studentów, pracowników naukowych uczelni i zawodowych architektów.
Siadamy więc już wygodnie na studenckich krzesełkach, kto zdążył ma przed sobą kawę i ciastko i słuchamy. Słuchamy cennych wskazówek merytorycznych i pięknego języka włoskiego, który ze względu na swą melodyjność, jest uważany za jeden z najpiękniejszych języków świata. Tłumaczy ksiądz Radosław Kimsza.

Tym, którzy nie uczestniczyli w spotkaniu publikujemy króciutkie streszczenie, które przygotował sam autor:
- Wykład jest wprowadzeniem architektów w budownictwo sakralne, w przestrzeń powstających nowych kościołów. Rozpoczynamy więc od tego, co dotyczy sztuki i architektury w kontekście filozofii: od filozoficznego sensu pojęcia: tworzyć, budować. Później jest kilka odniesień do teologii, wznoszenia budowli sakralnych, które służą kultowi. Chodzi więc przede wszystkim o to, by zrozumieć, że budynek kościoła wznosi się po to, żeby później w nim była sprawowana liturgia. Więc kościół jest budowany z bardzo precyzyjnie określonym celem, jakim jest cel teologiczny. W ten sposób wykład, począwszy od koncepcji teologicznej ze szczególnym podkreśleniem antropologii, odnosi się do specyfiki celebracji liturgicznej, by w końcu dojść do konstrukcji kościoła, takiego jakim być powinien. Cieszy mnie spotkanie ze studentami, które zawsze stwarza możliwość, aby odpowiedzieć na pytania, które tworzą się w ich świadomości i które odnoszą się do budownictwa sakralnego. Dla mnie, tego typu spotkania przynoszą nowe doświadczenia z punktu widzenia akademickiego. I to tworzy wymianę międzydyscyplinarną, czyli architektura i teologia.
Dziękujemy architektom, szczególnie członkom Podlaskiej OIA RP za uczestnictwo i chęć zdobywania wiedzy. Wykład był niezwykle inspirujący, łączył teologiczne podstawy z architektoniczną praktyką, ukazując, jak liturgia, przestrzeń sakralna i sztuka wzajemnie się przenikają.

Tekst i zdjęcia: Barbara Klem





data publikacji: 2025-03-27 15:16:06