Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu (więcej informacji).
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Rozumiem, nie pokazuj więcej tego komunikatu.

AKTUALNOŚCI

Plac w Białymstoku im. arch. Zbigniewa Bauma

Na wniosek Podlaskiej Okręgowej Izby Architektów RP od początku tego roku część przestrzeni publicznej Białegostoku nosi imię śp. arch. Zbigniewa Bauma. Jego postać upamiętnia Plac w obrębie nr 11 – Śródmieście, osiedle Przydworcowe, w okolicy skrzyżowania ul. Angielskiej i gen. Józefa Bema, na działkach stanowiących własność Gminy Białystok.
- Uchwała w tym temacie została podjęta przez Radę Miasta 27 listopada 2023 r., a po miesiącu weszła w życie – informuje Agnieszka Błachowska, inspektor Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Śp. Zbigniew Baum zmarł w grudniu 2021 r. Jego dokonania zawodowe, realizowane w Białymstoku i na rzecz Białegostoku w pełni uzasadniają tę decyzję radnych miasta. Był architektem w pełnym tego słowa znaczeniu. Kochał ten ciężki i – czasem - niewdzięczny zawód. Podejmował się zadań projektowych w najtrudniejszych przestrzeniach publicznych, nie bojąc się ryzykownych decyzji. Jego wieloletnia współpraca z arch. Piotrem Łodzińskim była uznawana w środowisku podlaskich architektów, jako przykład, że można zespołowo tworzyć architekturę: wspaniałą, wartościową, a - przede wszystkim - szanującą przestrzeń publiczną. Realizacje jego projektów zawsze wzbogacały środowisko i kreowały ład otaczającej przestrzeni. To finezyjne wyczucie wynikało z faktu, że przez wiele lat śp. Zbigniew Baum spełniał się w zawodzie urbanisty w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Białymstoku. Miał dar „wyczucia” miasta i jego przestrzeni. Jego wizja śródmieścia jeszcze przez wiele dziesiątek lat będzie wdrażana w życie, a obiekty i przestrzenie publiczne będą tworzone w oparciu o plany zagospodarowania przestrzennego jego autorstwa. To, z całą pewnością, wzbogaci białostocką przestrzeń.

Stworzył wiele koncepcji funkcjonalno-przestrzennych i opracowań planistycznych obejmujących m.in. ścisłe centrum Białegostoku, które są kontynuowane i realizowane. To jego pomysł i determinacja zaowocowały m.in. przedłużeniem ul. Białówny, przez ul. Mazowieckiego do Częstochowskiej i docelowo do Placu Niepodległości im. R. Dmowskiego. Jego wizja śródmieścia, z przedłużeniem ul. Św. Mikołaja do ul. W. Szymborskiej i dalej do Krakowskiej, to usprawnienie komunikacji tej części miasta oraz głębokie przekształcenie i ożywienie dziś trochę zapomnianych, choć położonych w centrum Białegostoku, terenów. Bliska jego sercu była dbałość o zagospodarowanie przestrzenne od ogółu – opracowanych schematów funkcjonalno-przestrzennych i planów miejscowych, do szczegółu – kompleksowego zagospodarowania poszczególnych przestrzeni publicznych i wnętrz urbanistycznych. To zgodnie z jego sugestią przeniesiono pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w bardziej eksponowaną, honorową i uzasadnioną historycznie lokalizację, przed budynek dawnego archiwum na Rynku Kościuszki.
- Należy pamiętać o jeszcze jednej, istotnej aktywności śp. Zbigniewa Bauma – podsumowuje Marcin Marczak, przewodniczący Rady Podlaskiej OIA RP. - Przez wiele lat Zbyszek czynnie uczestniczył w pracach na rzecz samorządu zawodowego architektów, będąc od 2018 r. do śmierci członkiem Okręgowej Rady Podlaskiej Izby Architektów RP. Był jej dobrym duchem, wnoszącym zawsze pozytywne emocje. Rozumiał rolę architekta, jako zawodu zaufania publicznego. Rozumiał i znał warsztat tego zawodu. Jego głos doradczy zawsze był przez wszystkich z uwagą wysłuchiwany. Wielokrotnie reprezentował podlaskich architektów na forum krajowym, budząc szacunek koleżanek i kolegów architektów z całej Polski.

Zapraszamy Was na wiosenny spacer po Placu im. Zbigniewa Bauma. Zachodźcie tu specjalnie i przy okazji. Wpadnijcie w odwiedziny do „naszego Zbyszka”.

tekst: Barbara Klem
foto: Przemysław Tryburski

    

data publikacji: 2024-05-10 10:52:59