Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu (więcej informacji).
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Rozumiem, nie pokazuj więcej tego komunikatu.

AKTUALNOŚCI

Projekt na skalę Europy - kompleks boisk sportowych na terenie PB

Realizacja obejmuje ponad hektar terenu mieszczący zespół boisk i kortów m.in.: boisko do gry w piłkę nożną (pełnowymiarowy „Orlik”) z mobilną trybuną, boisko wielofunkcyjne, boisko do gry w siatkówkę plażową, park kalistenicznego, korty do tenisa i pierwsze w Polsce korty do squasha na świeżym powietrzu. Te ostatnie stawiają nas jako pioniera tego rozwiązania w Polsce, a może nawet w skali Europy. I jak się z tym czuje projektant?- Obiekt jest bardzo reprezentacyjny na miarę Politechniki i miasta – mówi arch. Roman Ptaszyński. - Od 20 lat zajmujemy się projektowaniem obiektów sportowych. Głównie są to kryte pływalnie, otwarte kąpieliska, stadiony wielofunkcyjne (piłkarsko-lekkoatletyczne) i wielofunkcyjne boiska. Obiekt na Politechnice projektowaliśmy z dużą przyjemnością i satysfakcją, aczkolwiek było tu sporo problemów. Pojawiła się na przykład infrastruktura podziemna, której nie mieliśmy zaznaczonej na mapie. Wymagało to przeprojektowania niektórych elementów kompleksu. „Załatwialiśmy” te sprawy w czasie rzeczywistym, żeby nie opóźniać inwestycji. Największym problemem okazał się jedyny w Polsce zewnętrzny kort do squasha i związane z tym trudności. Nie ma takiego obiektu w Polsce, nie mieliśmy żadnego wzorca. Musiałem uwzględnić nasze trudne warunki klimatyczne, częste zmiany temperatur z plusa na minus zimą. Trzeba było dobrze przemyśleć dobór materiałów i technologię wykonania. Oczywiście są takie korty gdzieś na zachodzie, ale są dużo droższe i w innej technologii albo ze szkła, albo ze stali. Postawiliśmy na płytę z HPL na szkielecie stalowym. Mam nadzieję, że to się sprawdzi i zawodnicy będą zadowoleni. Poza tym, dopasowywaliśmy się do potrzeb inwestora, któremu dużo wymagań co do realizacji narzuciło Ministerstwo Edukacji. Udało się, dziś świętujemy otwarcie obiektu, mam nadzieję, że będzie dobrze służył.

A ja przypomnę jeszcze, że z „deski” Romana Ptaszyńskiego zeszły też takie projekty jak m.in.: Stadion COS Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale, Stadion Miejski w Kolnie, Stadion L.A. przy ul. 11 Listopada w Białymstoku, kąpielisko Arkonka w Szczecinie - jedno z największych otwartych kąpielisk w Polsce, kryte baseny w: Przysusze, Pruszczu Gdańskim, Suwałkach.

Teraz wróćmy jeszcze na chwilę do założeń projektowych i na budowę kompleksu sportowego Politechniki.
- Zdecydowaliśmy, że Politechnika Białostocka powinna mieć własny, nowoczesny kompleks obiektów do uprawiania różnych sportów na świeżym powietrzu – mówiła na konferencji prasowej Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej. – Uczelnia ma 75. lat, kampus przy Wiejskiej funkcjonuje od pół wieku, a nigdy nie było tu nawet jednego boiska z prawdziwego zdarzenia. Teraz wreszcie jest.
Nowe boiska i korty to jeszcze większe możliwości uprawiania amatorskiego sportu czy ćwiczenia w parku kalistenicznym przez studentów i pracowników Politechniki. To również kolejna okazja do jeszcze większego otwarcia uczelni wobec mieszkańców Białegostoku. Całość jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.

Budowa ruszyła pod koniec maja 2023 r. W ramach przebudowy kompleksu sportowego na terenach pomiędzy budynkiem rektoratu, a halą sportową wybudowanych zostało siedem nowych obiektów:
– boisko do gry w piłkę nożną, typu Orlik 34x66 m o nawierzchni z trawy syntetycznej z trybunami mobilnymi,
– boisko wielofunkcyjnego do gry w: piłkę ręczną, koszykówkę, siatkówkę, tenisa ziemnego, 36,5x49,4 m o nawierzchni syntetycznej poliuretanowej,
– kort do gry w tenisa ziemnego 18,5x36,5 m o nawierzchni syntetycznej poliuretanowej,
– korty do gry w tenisa ziemnego 17,06x69,56 m o nawierzchni akrylowej,
– zespół dwóch kortów do gry w squasha o wymiarach min. 10,87x13,4 m,
– boisko do gry w siatkówkę plażową o wymiarach min. 17,48x36,5 m,

Na wszystkich boiskach, które mają nawierzchnie poliuretanowe i sztuczną trawę, wykonane są podbudowy standardowe dla obiektów sportowych. Na nich posadowiono bezpośrednio albo poliuretany, albo warstwę amortyzującą shock pad i na koniec sztuczną trawę, dodatkowo zasypaną piaskiem kwarcowym i korkiem. Korek jest ciekawym tematem, ze względu na to, że rzadko się wykonuje boiska z takiego naturalnego materiału. W naszym województwie na pewno nie ma takiego obiektu, może nawet nie ma po tej stronie Wisły. Korek jest produktem naturalnym, bezpiecznym dla środowiska, a obecnie odchodzi się od materiałów sztucznych. Jest czystszy, bardziej komfortowy w użytkowaniu. Nie będziemy wynosić czarnych kulek w butach do domu. Jest też lepszy technicznie, bo boisko latem nie nagrzewa się tak bardzo, prawdopodobnie aż o 30% mniej. Kontynuując temat warstw boiska do piłki nożnej, jest tak: warstwa amortyzacji dla trawy (shock pad), sztuczna trawa i granulat korkowy. Dla dociążenia na trawę wysypywany jest dodatkowo piasek kwarcowy. Piasek kwarcowy jest również wysypany na boisku do siatkówki plażowej. Jest to najlepszej jakości piasek do gry w siatkówkę plażową dostępny w Polsce.
Ciekawą nawierzchnią jest również akryl. Wykonuje się ją na płycie fundamentowej żelbetowej o grubości 20 cm, dylatowanej. Pierwsza gr. ok 4 mm warstwa amortyzująca z maty gumowej wykonywanej monolitycznie na płycie fundamentowej układana w trzech warstwach i na nią układane są kolejne warstwy akrylu. Warstw jest osiem. Wierzchnie warstwy, jedna po drugiej, są wylewane na boisko z wiader i wyrównywane specjalnymi ściągaczkami.
Na boiskach do squasha ustawione są wokół skośne ściany na specjalnej konstrukcji stalowej. Ściany z HPL-u gr. 12 mm montowane są do konstrukcji za pomocą specjalnego kleju i nitów. Ściana frontowa z drzwiami wejściowymi, jak w większości boisk do squasha, jest ze szkła. Powyżej (do 6 m) siatka zabezpiecza teren gry. Z zewnątrz ściany są obite blachą trapezową ze względu na warunki atmosferyczne, żeby zabezpieczyć ściany z HPL-u przed zbyt dużą siłą parcia wiatru.
Teren jest ogrodzony, oświetlony (każde boisko oddzielnie) oraz wyposażony w monitoring i panele fotowoltaiczne. Ustawiona jest również trybuna dla blisko 200 osób przy boisku do piłki nożnej, a cały teren przystosowano do użytkowania przez osoby z niepełnosprawnościami.

Modernizacja kompleksu boisk na kampusie Politechniki Białostockiej realizowana była w ramach programu „Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej – Edycja 2022” w formule zaprojektuj i wybuduj i jest dofinansowana ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki. Zgodnie z umową o dofinansowanie, całkowita wartość wydatków związanych z realizacją zadania inwestycyjnego wynosi 8.450.000 zł, w tym nie więcej niż 38,7% to dofinansowanie, zaś pozostała kwota to środki własne uczelni.

tekst: Barbara Klem
Zdjęcia: Barbara Klem i Politechnika Białostocka




Legenda: 1 – korty do gry w squasha, 2 – park kalisteniczny, 3 – boisko wielofunkcyjne, 4 – boisko do gry w piłkę plażową, 5 – kort do tenisa ziemnego, 6 – boisko Orlik z mobilnymi trybunami, 7 – korty do tenisa ziemnego


Więcej zdjęć można obejrzeć na stronie Politechniki Białostockiej:
https://pb.edu.pl/2024/06/03/politechnika-bialostocka-otworzyla-kompleks-kortow-i-boisk-o-pow-1-ha/


data publikacji: 2024-06-04 09:21:06