Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu (więcej informacji).
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Rozumiem, nie pokazuj więcej tego komunikatu.

AKTUALNOŚCI

Architekci ważnym ogniwem rynku nieruchomości

"Stan i perspektywy białostockiego rynku nieruchomości" – na taki temat dyskutowali finansiści i... architekci. Bo to architekci właśnie są istotnym uczestnikiem rynku nieruchomości. Aktywni przedstawiciele branży architektonicznej: Marcin Marczak - przewodniczący Rady PDOIA i Justyna Zalewska-Grycuk wzięli udział w organizowanej przez NBP Oddział w Białymstoku konferencji, która odbyła się 25 kwietnia 2024 r. w Hotelu Podlasie w Białymstoku.

Całodniową konferencję rozpoczęła sesja prelekcji na temat uwarunkowań zewnętrznych i ogólnopolskiej sytuacji na rynku nieruchomości. Wzięli w niej udział przedstawiciele NBP: Jarosław Jakubik - dyrektor Departamentu Statystyki, Magda Ciżkowicz-Pękała – zastępca dyrektora Departamentu Badań i Analiz Ekonomicznych oraz Jacek Łaszek - Departament Stabilności Finansowej. Uwarunkowania popytowe rozwoju rynku nieruchomości w Białymstoku w ujęciu statystycznym przedstawiła Dorota Wyszkowska – zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku.

Po przerwie rozpoczęła się sesja z udziałem środowiska architektów. Mowa była o sytuacji sektora nieruchomości i kierunkach w projektowaniu. Wprowadzenie do tematu - „Regionalny rozwój rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce” przygotował Krzysztof Olszewski z Departamentu Stabilności Finansowej NBP. Natomiast „Szoki w sektorze nieruchomości w Polsce, a sytuacja firm developerskich i budowlanych” omówiła Krystyna Gałaszewska z gdańskiego Oddziału NBP. Tematy stricte architektoniczne rozpoczął Wojciech Niebrzydowski - kierownik Katedry Architektury Mieszkaniowej Politechniki Białostockiej omawiając współczesną architekturę mieszkaniową i rozpoczynając tym panel dyskusyjny: Architektura XXI w. - trendy i kierunki projektowania. Dyskusję prowadził Adam Walicki - prezes Instytutu Kronenberga, współorganizator East Design Days. Jako paneliści zasiedli zaś: Justyna Zalewska-Grycuk - projektantka, właścicielka Pracowni Projektowej „Architekton” z Białegostoku, Wojciech Niebrzydowski, Adam Jakimowicz - prodziekan ds. promocji i rozwoju Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej i Marcin Marczak właściciel Pracowni Projektowej „2M Studio”.

Konferencję zakończył blok wystąpień nt. rynku nieruchomości mieszkaniowych w Białymstoku. Referaty przygotowali pośrednicy w obrocie nieruchomościami, finansiści, deweloperzy i analitycy.
Niebawem zamieścimy szerszą relację ze spotkania.

data publikacji: 2024-04-26 08:35:02