Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu (więcej informacji).
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Rozumiem, nie pokazuj więcej tego komunikatu.

UBEZPIECZENIA

KOMUNIKAT KRAJOWEJ RADY IARP  

wznowienie obowiązkowego ubezpieczenia OC architekta.


Informujemy, że od 26 marca można składać wnioski o zawarcie obowiązkowej polisy OC zawodowej na rok ubezpieczeniowy  2022/2023. Wniosek należy złożyć nie później, niż do 14 kwietnia

Przypominamy, że ubezpieczenie OC jest ustawowym, corocznym obowiązkiem każdego architekta. Nawet jednodniowa przerwa w ubezpieczeniu oznacza utratę ochrony. To z kolei wiąże się z ryzykiem pełnej odpowiedzialności, także majątkowej, za pokrycie ewentualnych roszczeń, oraz możliwość nałożenia kary za brak polisy OC zawodowej architekta przez Komisję Nadzoru Finansowego. Dlatego zachowanie ciągłości ubezpieczenia jest tak istotne.


WAŻNE: Z godnie z obowiązującymi przepisami, nie można zawierać ubezpieczenia z okresem wstecznym. Oznacza to, że każdy architekt, który do 14 kwietnia nie wznowi polisy pozostanie bez ochrony ubezpieczeniowej. W razie wystąpienia szkody, nie może liczyć na pokrycie strat przez ubezpieczyciela.


Architekci ubezpieczający się na podstawową sumę ubezpieczenia – 50 tys. euro, będą mogli opłacić składkę tylko jednorazowo.


Prowadzisz jednoosobową działalność? - OC pracowni o połowę tańsze 

Przypominamy również o możliwości rozszerzenia odpowiedzialności dla architektów prowadzących działalność gospodarczą, poprzez możliwość zawarcia ubezpieczenia OC pracowni architektonicznej lub projektowej. Jest to szczególnie ważne w kontekście ponoszonej odpowiedzialności za podwykonawców (branżystów), przy realizacji wielobranżowej dokumentacji projektowej.

Każdy architekt prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie mógł zawrzeć dodatkową polisę OC pracowni z rabatem, ale tylko do sumy 250 tys. zł. Dodatkowo otrzyma także zniżkę na OC obowiązkowe. Z oferty rabatowej można skorzystać wyłącznie przy składaniu wniosku o zawarcie polisy obowiązkowej.

 

Jesteś inżynierem, wykonujesz świadectwa? Wykup ochronę za 10 zł
Architekci, którzy wykonują świadectwa charakterystyki energetycznej budynków mogą wykupić ochronę tych czynności w ramach polisy obowiązkowej za 10 zł. Podobnie jest w przypadku członków IARP należących jednocześnie do PIIB - mogą oni od razu wykupić obowiązkowe OC inżyniera budownictwa, również za symboliczną kwotę 10 zł za rok.

Zanim wznowisz - ureguluj zaległości
Przed wznowieniem polisy należy sprawdzić, czy nie ma zaległości w płatnościach i w razie potrzeby uregulować je. W przeciwnym razie system uniemożliwi złożenie wniosku. Saldo można sprawdzić na swoim indywidualnym koncie na stronie www.izbaarchitektow.pl, w zakładce Ubezpieczenia.

Informacji o stanie salda udzielą także konsultanci iExpert.pl, dostępni pod numerem tel. 22 100 26 08 lub drogą e-mail: marta.smukowska@iexpert.pl

WAŻNE - zmiana numeru konta.

Wszystkie składki za obowiązkowe OC prosimy wpłacać na konto:

Alior Bank SA 38 2490 0005 0000 4600 6116 6390


Podstawą zawarcia ubezpieczenia jest złożony wniosek po zalogowaniu w systemie IARP, a następnie opłacenie składki na w/w nr konta.
SAMA WPŁATA NA KONTO UBEZPIECZYCIELA NIE JEST JEDNOZNACZNA Z ZAWARCIEM POLISY UBEZPIECZENIOWEJ. NIEZBĘDNE JEST WCZEŚNIEJSZE ZŁOŻENIE WNIOSKU ZA POŚREDNICTWEM SYSTEMU CZŁONKOWSKIEGO.

Po zaksięgowaniu składki, wnioski są procedowane w polisy, zgodnie z kolejnością zgłoszeń.
W tytule przelewu prosimy podać tylko nr przynależności do IARP (numer członkowski), lub nr Pesel


W razie pytań zawsze można skontaktować się z firmą iExpert.pl pod numerem telefonu 22 646 42 42.

Przypominamy o możliwości korzystania z Asysty Prawnej, w ramach ubezpieczenia obowiązkowego. Zachęcamy do korzystania z profesjonalnej wiedzy prawników w rozwiązywaniu Państwa problemów. 


Podobnie jak w poprzednich latach, elektroniczny wniosek dostępny będzie po zalogowaniu do systemu IARP.


Zaloguj się do systemu http://extranet.iarp.pl/ i WYPEŁNIJ WNIOSEK.


Jak złożyć wniosek ?
Aby skutecznie wznowić polisę trzeba wykonać pięć prostych kroków:


1.    Zaloguj się na swoje konto w systemie IARP – login to zawsze numer przynależności do Izby.
2.    Wybierz zakładkę „Ubezpieczenia” i następnie „Obowiązkowe OC 2018/2019”.
3.    Wypełnij wniosek o Obowiązkowe OC i, jeśli chcesz, wnioski dotyczące dodatkowych ryzyk. Uwaga: tylko teraz możesz skorzystać z promocji na ubezpieczenie OC Pracowni Architektonicznej.
4.    Jeśli wniosek został złożony poprawnie, otrzymasz e-mail z potwierdzeniem. W e-mailu będzie także podany numer konta, na który w ciągu 10 dni należy przelać płatność.
5.    Po zaksięgowaniu składki lub raty w systemie dostępna będzie polisa potwierdzająca zawarcie ubezpieczenia OC.